KONKURS DLA DZIENNIKARZY
Już po raz dziesiąty ogłaszamy konkurs, którego celem jest promocja wiedzy o uzależnieniach behawioralnych określanych uzależnieniami XXI wieku. Jest to jedyny w Polsce konkurs dla dziennikarzy nagradzanych za rzetelne, merytoryczne a zarazem ciekawie przygotowane wywiady i reportaże, opublikowane w mediach.
Konkurs prowadzony jest corocznie od 2015 roku. W sumie zgłoszono do niego blisko 450 prac i przyznano aż 41 nagród dziennikarzom związanym z najważniejszymi mediami w Polsce (tygodnik Polityka, Newsweek, Polskie Radio, TVN, Duży Format, Onet, WP.PL).
W pierwszym konkursie przewodniczącym Jury był Mariusz Szczygieł a w kolejnych edycjach konkursom przewodniczy Katarzyna Surmiak-Domańska – autorka wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Obok niej w Jury zasiadają: dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, międzynarodowa ekspertka w dziedzinie uzależnień behawioralnych oraz prof. Barbara Giza – prof. nadzwyczajny w Katedrze Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
Co roku Fundacja rekomenduje dziennikarzom nowe obszary tematyczne, na jakich warto się skupić przygotowując pracę, którą planują zgłosić do konkursu. – W 2024 roku będziemy zachęcali do opisywania metod terapii i leczenia uzależnień behawioralnych oraz ich efektywności. Warto podkreślić, że przez ostatnie 10 lat w obszarze terapii uzależnień behawioralnych zmieniło się bardzo dużo. Powstało kilkadziesiąt badań naukowych na temat narzędzi do diagnozowania czy skutecznych metod prowadzenia terapii – tłumaczy Ruszpel. Co ciekawe, jeżeli chodzi np. o uzależnienie od hazardu abstynencja staje się jednym z możliwych celów terapii, ponieważ wyniki niedawno przeprowadzonych badań wskazują na możliwość stosowania terapii ukierunkowanej na granie kontrolowane. Skuteczne metody wychodzenia z uzależnienia są bardzo ważne, dlatego promocja wiedzy na temat oferty pomocowej dla osób uzależnionych jest szczególnie istotnym wątkiem w tym roku. Dodam, że szczególnie wysoko oceniane będą wywiady z ekspertami – tak polskimi, jak zagranicznymi – opisujące najnowsze osiągnięcia naukowe jak i praktyczne w obszarze profilaktyki i terapii e-uzależnień.-
Dodatkowo, z okazji jubileuszu, będzie można głosować na wszystkie teksty, które zostały dotychczas nagrodzone w kolejnych edycjach konkursu w latach 2015-2023. – Chcemy oddać głos czytelniczkom i czytelnikom, aby to oni wybrali najlepszy tekst na dziesięciolecie. Głosowanie odbędzie się w ramach plebiscytu online, który rozpocznie się 15 maja i trwać będzie do 31 października. W tym okresie na stronie www.fundacja-inspiatornia.pl będą umieszczone dotychczas nagrodzone reportaże, obok zaś będzie formularz, za pomocą którego będzie można oddać głos online – mówi Maja Ruszpel, prezeska Fundacji Inspiratornia, organizatorka a jednocześnie pomysłodawczyni konkursu.
Na nagrody w tym roku przeznaczono kwotę 9000 zł, a miejsce gali będzie zaś niespodzianką. Nabór prac do bieżącej edycji konkursu trwa do 31 października. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 13 listopada.
Zgłoszenia: https://www.fundacja-inspiratornia.pl/konkurs
Partnerem projektu oraz patronem medialnym jest magazyn Press, organizatorem i realizatorem konkursu jest Fundacja Inspiratornia
JURY
W skład jury wchodzą: profesor Barbara Giza, Katarzyna Surmiak-Domańska i dr Bernadeta Lelonek-Kuleta.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Należy spełniać warunki konkursu opisane w regulaminie, wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy oraz przesłać pracę na adres fundacja.inspiratornia@gmail.com
LAUREACI I LAUREATKI DOTYCHCZASOWYCH EDYCJI KONKURSU „UZALEŻNIENIA XXI WIEKU”
I edycja
I miejsce: Agnieszka Urazińska za reportaż „Nimfomanka” („Wysokie Obcasy”)
II miejsce: Wojciech Staszewski za reportaż „Wszyscy jesteśmy siecioholikami” („Newsweek”)
III miejsce: Kamila Perka za audycję radiową „Musisz zacząć grę od nowa” (Radio Łódź)
Wyróżnienie: Katarzyna Pelc za audycje radiowe w Radiu Kraków pt. „Anonimowi Żarłocy” oraz „Uzależnienie od seksu”.
II edycja
I miejsce: Michalina Kaczmarkiewicz za artykuł „Obstawiam życie” („W drodze”)
II miejsce: Jakub Jamrozek za audycję radiową „Strefa prywatna”: Uzależnienie od mediów społecznościowych i Internetu" (Polskie Radio „Czwórka”)
III miejsce: Anna Gmiterek-Zabłocka za reportaż radiowy „Gdy klikanie staje się obłędem” (Radio TOK FM − Lublin)
Wyróżnienia: Katarzyna Pelc za audycję radiową „Kiedy praca uzależnia” (Radio Kraków) oraz Marta Jarosz za wywiad „Życie nałogowego gracza bez retuszu: Inicjowałem seks i liczyłem, że ona odmówi...” (Dziennik.pl).
III edycja
II miejsce: Maja Narbutt za artykuł „Klub spłukanych hazardzistów” (tygodnik „Sieci”): część 1,2,3,4
Wyróżnienia: Kinga Grabowska z Polskiego Radia Olsztyn za audycję „Porozmawiajmy o uzależnieniu od Internetu”, Agnieszka Dziaman za reportaż poświęcony seksoholizmowi wyemitowany w programie „Dzień dobry TVN”.
IV edycja
III miejsce: Jakub Jamrozek –za audycję radiową "Hazard – kiedy życie staje się grą" wyemitowaną na antenie Czwórki Polskiego Radia,
Wyróżnienia: Marcin Piątek za reportaż Zgrani do granic, który ukazał się w tygodniku Polityka oraz Ludmiła Anannikova za artykuł Złapani w sieć opublikowany w Gazecie Wyborczej.
V edycja
I nagroda – Paweł Kapusta, WP Sportowe Fakty za wywiad z byłym dziennikarzem sportowym, Szymonem Bartnickim Jestem uzależniony od gry w zakładach bukmacherskich. Zanim popełnicie błędy, uczcie się na moich,
III nagroda – Bartosz Józefiak, Duży Format za reportaż o uzależnieniu od komputera i internetu, pt. Ciąg komputerowy.
Ponadto nagrodę specjalną dla publikacji w lokalnym medium otrzymała Ewelina Kamińska za audycję Czy można się uzależnić od ćwiczeń (Radio Kolor), a Jakub Jamrozek otrzymał wyróżnienie za materiał Gry, komputer i ja (Czwórka Polskie Radio)
VI edycja
I nagroda - Agnieszka Sztyler-Turovsky - Onet.pl
III nagroda - Agnieszka Rodowicz
Wyróżnienie - Kinga Grabowska - Radio Olsztyn
VII edycja
I nagroda - Marek Sekielski – wywiad z Krzysztofem Antkowiakiem oraz
kobietą uzależnioną od seksu (Sekielski o nałogach na YouTube)
II nagroda - Krzysztof Story - „Zapłać i wygraj” (Tygodnik Powszechny)
III nagroda - Jan Król - magazyn Pismo – „W Disnaylandzie nie ma miejsca na
porno” (Magazyn Pismo)
Wyróżnienie - Agnieszka Urazińska - Wysokie Obcasy
VIII edycja
I nagroda - Zuzanna Krzysztofik – „Całe życie w kasynie” - reportaż o mężczyźnie w kryzysie bezdomności, wcześniej uzależnionym od hazardu (Duży Format)
II nagroda - Beata Szproch – „Dać nura”, reportaż o uzależnieniu od gier (portal Doba.pl)
III nagroda - Agnieszka Urazińska – reportaż „Uzależnione od seksu, hazardu…” – o kobiecej stronie uzależnień (Wysokie Obcasy)
Wyróżnienie - Miłosz Szymański - podcast poświęcony uzależnieniu od seksu wśród władców, dyktatorów, królów (podcast Za rubieżą)
IX edycja
I nagroda - Agnieszka Rodowicz - reportaż „Gdy głowa nienawidzi ciała”, (Duży Format),
II nagroda - Zuzanna Krzysztofik - „Jestem bohaterem” reportaż o uzależnieniu od gier komputerowych (portal Doba.pl),
III nagroda - Dawid Karpiuk – „Błękit” - reportaż o uzależnieniu od seksu (Newsweek),
Wyróżnienie - Agnieszka Urazińska – „Szłam na spotkanie z nieznajomym…” (Wysokie Obcasy).